Hjälpfunktioner

Anpassa webbplatsen

Genom att ändra inställningar för textstorlek, teckensnitt, radavstånd och kontrast kan du anpassa webbplatsen så att den motsvarar dina behov av läsbarhet. I förhandsgranskningsrutan ser du hur valda ändringar påverkar texten.

PS. Om du vill spara ändringar som görs på denna sida måste din webbläsare acceptera kakor (cookies).

Teckenstorlek




Radavstånd



Ordmellanrum



Typsnitt





Textfärg






Bakgrundsfärg






Hoppa-över-länkar


Lyssna på sidans text med talsyntes

Vad är det som gäller när du ska kallställa din fastighet?

Det finns en hel del att tänka på då elen stängs av, för att minska risken för att värmesystem, dricksvattenledningar och avloppsrör inte ska frysa sönder. Du kan ta del av vad som gäller i informationen här nedan.

Vad bör jag tänka på då jag kallställer min fastighet när det gäller vattenmätaren?

Du som fastighetsägare har ansvar för att vattenmätaren inte fryser sönder. Vill du kallställa din fastighet och det finns en vattenmätare installerad i fastigheten måste den monteras bort, för att den inte ska frysa sönder. Det görs av personal från kommunen. Ta kontakt med kundtjänst så kan vi hjälpa dig att ta ned vattenmätaren.
För nedtagning och uppsättning av vattenmätaren betalar du en serviceavgift enligt gällande taxa.

Vad bör jag tänka på då jag kallställer min fastighet så att inte ledningarna fryser sönder?

Tänk på att värmesystem, dricksvattenledningar och avloppsrör kan frysa då elen stängs av. Som fastighetsägare ansvarar du för din VA-installation, det vill säga VA-ledningarna inom fastighetens gränser fram till förbindelsepunkten (oftast placerad ca 0,5 m utanför tomtgräns). För att minska risken för att ledningarna ska frysa sönder måste hela fastighetens vattensystem tömmas.

Töm samtliga system som innehåller vatten. De vanligaste systemen är vattenburna värmesystem (radiatorer, pannor, fjärrvärmeväxlare, vattenburna golvvärmeslingor med mera) samt vattenförsörjningssystem och avlopp.

För att tömma vattenledningen som går från förbindelsepunkten och in till fastigheten måste vattnet stängas av för att sedan kunna tappas på vatten. Detta kräver att det finns både avstängningsmöjlighet och ett tappställe för vattnet i närheten av förbindelsepunkten.

Kommunen har endast möjlighet att varaktigt stänga av vattnet via en kommunal serviskran om det kan göras utan att någon annan fastighet påverkas. Kommunen har dock ingen skyldighet att tillhandahålla avstängare till varje enskild fastighet, det är därför inte säkert att den möjligheten finns för just din fastighet.

Om det inte finns någon kommunal avstängningsventil till din fastighet måste du själv låta installera en avstängningsventil i närheten av förbindelsepunkten. Avstängningsventilen ska vara anlagd på din tomtmark, på frostfritt djup. Det finns idag avstängningsventiler med självtömmande serviskranar, som underlättar arbetet med att tömma systemet. Kommunen kan vara behjälplig vid installationen genom att stänga av vattnet en kort stund under tiden du ordnar med avstängare inom din fastighet. Den tid som vi kan stänga av vattnet beror på hur många andra fastigheter som påverkas, ju fler fastigheter som påverkas desto kortare tid kan vattnet stängas av.

Om kommunen åtar sig att stänga vattentillförseln, tillfälligt eller varaktigt, kan kommunen inte garantera att vatten inte kommer att tillföras via avstängningsventilen under tiden avstängningen pågår. Kommunen ansvarar inte för översvämningsskador som uppstått under tiden avstängningen pågår. Fastighetsägaren har därför eget tillsynsansvar för att fastigheten inte ska drabbas av översvämningsskada. Ta kontakt med en VVS-installatör för ytterligare information om åtgärder för att förhindra sönderfrysning.

För av och påsläpp av vattentillförsel erlägger du en serviceavgift enligt gällande taxa.

Har du frågor gällande detta ta kontakt med kundtjänst.

Hur gör jag för att undgå kommunala servicekostnader vid ned- och uppsättning av vattenmätare?

För att kunna kallställa din fastighet utan att riskera att mätaren fryser sönder och dessutom vill undgå kommunens kostnader för ned-och uppsättning av vattenmätaren kan du som fastighetsägare bekosta och installera en vattenmätarbrunn strax intill den angivna förbindelsepunkten. Kommunen ställer krav på viss typ av vattenmätarbrunn, läs mer om typ under länken Kravspecifikation på typ av mätbrunn (pdf, öppnas i eget fönster). Kommunen tillhandahåller och installerar sedan själva mätaren.

Hur gör jag för att undgå kommunala servicekostnader vid på- och avstängning av vattentillförseln när jag ska kallställa min fastighet?

Vi kan inte lova att vi kan vara behjälpliga med på- och avstängning av vattentillförsel. För att säkerställa att du ska kunna stänga och öppna vattnet måste du själv ordna så att en självtömmande serviskran installeras på din tomtmark. Det är viktigt att den placeras på frostfritt djup, så nära mätarbrunnen som möjligt. Du som fastighetsägare kan då hantera på- och avstängning själv. På detta sätt slipper du kommunens avgifter för avstängning och påsläpp av vattentillförseln, eftersom kommunens kran aldrig behöver hanteras. Du som fastighetsägare ansvarar själv för att kontakta en VVS firma för att ordna installationerna, då det alltid är fastighetsägaren som har ansvaret för all installation inom fastigheten.

Ta kontakt med en VVS-installatör för ytterligare information om åtgärder för att förhindra sönderfrysning.

Informationen granskades: 2012-03-15

 
Ansvarig nämnd: Kommunstyrelsen